Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 - Ile pieniędzy możesz się spodziewać?

Program “Mój Prąd” odegrał kluczową rolę w promocji energetyki fotowoltaicznej w Polsce.  Podczas gdy pierwsze trzy edycje dotyczyły wyłącznie elektrowni słonecznych, czwarta i piąta edycja obejmowały również magazynowanie energii i ciepła, a także HEMS (domowe systemy zarządzania energią).  Najnowsza edycja programu, piąta edycja, rozpocznie się 22 kwietnia 2023 r., zbiegając się z Międzynarodowym Dniem Ziemi.  Osoby zainteresowane wykorzystaniem Mojego Prądu 5.0 mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci dotacj

Mój Prąd 5.0 - Komu się należy?

Mój Prąd 5.0 dzieli wnioskodawców na trzy grupy kwalifikujące się do dofinansowania.

  • Wnioskodawcy, którzy nie otrzymali dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, ale uzyskali dotacje na energię elektryczną wyprodukowaną w systemie net-bilingu, zobowiązani są do rozliczenia swoich rachunków.
  •  Osoby, które otrzymały dotacje na produkcję energii elektrycznej w ramach systemu dyskontowego net-meteringu, a nie korzystały jeszcze z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, mogą skorzystać z dofinansowania, pod warunkiem przejścia na net billing.
  •  Wnioskodawcy, którzy otrzymali dotacje i korzystali z systemu net-meteringu, w którym wyprodukowana energia elektryczna rozliczana jest z rabatami, zobowiązani są do rozliczenia swoich rachunków.  Dotyczy to w szczególności tych, którzy otrzymali dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne, np. tych, którzy uczestniczyli w programach typu „Mój Prąd”. Pod warunkiem, że:

     

  1. mikroinstalacje PV, które otrzymały dofinansowanie zostały podłączone i opłacone w okresie kwalifikowalności kosztów (tj. od 1 lutego 2020 r.),
  1. zmiana systemu rozliczania generacji na tzw. net billing,
  1. Dodatkowe wyposażenie w zakresie urządzeń wskazanych w programie Mój Prąd zostanie zgłoszone do dofinansowania.

Mój Prąd 5.0 - na co przysługuje dotacja?

Dla przypomnienia, pierwsze trzy iteracje inicjatywy zapewniły pomoc tylko dla systemów fotowoltaicznych.  Czwarta i piąta edycja stanowią jednak znaczący postęp w kierunku bezpiecznego i wydajnego sektora energetycznego.  Celem programu jest promowanie wśród obywateli Polski samo zużywania energii i magazynowania energii z systemów fotowoltaicznych.  W związku z tym “Mój Prąd” wprowadził dodatkową pomoc finansową na magazynowanie energii, ciepła i HEMS/EMS.  W dobie kryzysów energetycznych i problemów z infrastrukturą sieciową bardzo poszukiwane są gospodarstwa domowe, które w pełni wytwarzają i wykorzystują energię.  Kluczem jest samowystarczalność. Program Mój Prąd 5.0 nie ogranicza się tylko do fotowoltaiki.  Zapewnia dofinansowanie magazynów energii, HEMS, pomp ciepła, a także kolektorów słonecznych.

Mój Prąd 5.0 - Kiedy założyć instalacje?

Wcześniej, niezależnie od edycji programu, brano pod uwagę wydatki na instalację i zakup sprzętu poniesione nawet na rok lub dwa przed naborem wniosków.  Jednak wraz z wprowadzeniem Mój Prąd 5.0 będą liczone tylko wydatki poniesione 1 lutego 2020 r. lub później.


 Aby skorzystać z dofinansowania, należy pamiętać, że projekt rozpoczyna się dopiero po opłaceniu pierwszej faktury lub imiennego paragonu, wskazującego na poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego.  Warunkiem otrzymania dofinansowania jest realizacja projektu.  Polega ona na przyłączaniu mikroinstalacji wraz ze wszystkimi innymi urządzeniami wymienionymi we wniosku o dofinansowanie.

Mój Prąd 5.0 - Ile wynosi dotacja?

V edycja programu Mój Prąd oferuje prosumentom maksymalną pomoc finansową w wysokości 58 000 zł.  Możesz kwalifikować się do otrzymania dofinansowania w wysokości do 50% kosztów kwalifikujących się do programu.  Dokładne kwoty znajdują się w poniższej tabeli.

Mój Prąd 5.0 - Ostatnia szansa?

Inicjatywa Mój Prąd ma być realizowana w latach 2019-2023 lub do wyczerpania środków.  Ta piąta edycja może być ostatnią szansą na uzyskanie wsparcia z programu.  Biorąc pod uwagę sukces wersji IV+, prawdopodobnie wzbudzi ona duże zainteresowanie.  Program oferuje znaczne wsparcie finansowe, co oznacza, że ​​budżet może się szybko wyczerpać.  Dlatego pierwszeństwo będą mieli ci, którzy złożą wnioski jako pierwsi i szybko zakończą inwestycje.

MASZ PYTANIE? NAPISZ DO NAS

error: Alert: Content is protected !!